Odszkodowanie za wadliwą naprawę samochodu może wydawać się skomplikowanym tematem. Naprawa samochodu w warsztacie samochodowym jest jednak usługą jak każda inna, a więc jeżeli zostanie wykonana nieprawidłowo, wówczas możliwe jest dochodzenie swoich praw, zwłaszcza z tytułu rękojmi. Samochód jest jednak zaawansowanym technicznie urządzeniem i nieprawidłowa naprawa nawet jednego elementu, może spowodować szkody innych podzespołów. W takim wypadku możliwe jest podjęcie starań o odszkodowanie za wadliwą naprawę samochodu.
Rękojmia za wady rzeczy – odszkodowanie za wadliwą naprawę samochodu
Rękojmia to rodzaj odpowiedzialności sprzedawcy za wady fizyczne oraz prawne sprzedanego towaru. Jednocześnie uprawnienia z tytułu rękojmi rozciągają się również na świadczenie usług, takich jak na przykład właśnie naprawa uszkodzonego samochodu przez mechanika prowadzącego warsztat samochodowy. Sprzedawca lub usługodawca odpowiada z tytułu rękojmi, o ile wada fizyczna zostanie ujawniona przed upływem dwóch lat. Jeżeli więc mechanik nie wykona zlecenia w ogóle lub wykona je w taki sposób, że pojazd nadal nie będzie działać prawidłowo, wówczas możliwe jest dokonanie reklamacji wykonanej usługi. W takiej sytuacji mechanik powinien nieodpłatnie dokonać ponownej, prawidłowej tym razem naprawy samochodu. Konsument może jednak domagać się obniżenia ceny lub całkowitego zwrotu pieniędzy. Wielu klientów będzie mieć bowiem opór, aby ponownie powierzyć naprawę samochodu mechanikowi, który wcześniej dokonał wadliwej naprawy. Niektóre jednak przypadki uzasadniają również odszkodowanie za wadliwą naprawę samochodu.
Wadliwa naprawa a uprawnienia z tytułu rękojmi
Podstawą dochodzenia roszczeń z tytułu rękojmi jest art. 638 Kodeksu cywilnego. Dodatkowo, jeżeli klient warsztatu posiada status konsumenta, wówczas zostaje objęty domniemaniem prawnym, że wada fizyczna istniała w chwili wydania pojazdu. Mowa tutaj oczywiście o sytuacji, w której wada dotyczy naprawianej części samochodu. W takim wypadku to sam mechanik musi udowodnić, że naprawa została z jego strony wykonana prawidłowo, a wada powstała już po samej naprawie, w sposób wtórny. Ważne jest więc jak najszybsze ujawnienie wady i skierowanie reklamacji za usługę do warsztatu. Wraz z upływem czasu dużo łatwiej będzie wskazać, że wada mogła powstać już po samej naprawie w wyniku innych okoliczności. Odszkodowanie za wadliwą naprawę samochodu ma jednak związek z taką wadliwą naprawą, która spowodowała zniszczenie innych części lub elementów samochodu. Wówczas uprawnienia konsumenta nie ograniczają się wyłącznie do rękojmi.
Wadliwa naprawa a żądanie odszkodowania – odszkodowanie za wadliwą naprawę samochodu
Odszkodowanie za wadliwą naprawę samochodu powinno pokrywać wartość zniszczeń, jakie powstały w samochodzie z powodu dokonania nieprawidłowej naprawy. Jeżeli przykładowo mechanik nieprawidłowo wymieni olej silnikowy i w efekcie dojdzie do uszkodzenia silnika, wówczas odszkodowanie powinno pokrywać koszty naprawy silnika lub wymiany go na nowy. Chodzi tutaj o pokrycie wszelkich kosztów naprawy szkód wywołanych wadliwą naprawą, tak, aby doprowadzić samochód do normalnego stanu używalności. W takim wypadku podstawą roszczenia klienta jest art. 471 Kodeksu cywilnego, stanowiący, że dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania. Zobowiązaniem w tym przypadku była prawidłowa naprawa samochodu.
Wykazanie wadliwości naprawy
Jednocześnie odszkodowanie za wadliwą naprawę samochodu wiąże się z obowiązkiem wykazania wadliwości naprawy oraz powstałych w jej wyniku innych szkód. Samo wykazanie wadliwości naprawy będzie rodzić jedynie odpowiedzialność z tytułu rękojmi. Bardzo często w takich sprawach niezbędne jest sporządzenie opinii biegłego specjalisty, który oceni, czy powstałe szkody spowodowane zostały wadliwą naprawą samochodu czy też nie. Mając w ręki raport biegłego oraz szacunkową wycenę naprawy możemy skierować do warsztatu żądanie wypłaty odszkodowania, najlepiej w formie pisemnej. Jeżeli jednak warsztat odmówi pokrycia kosztów naprawy samochodu, wówczas możliwe będzie skierowanie sprawy na drogę sądową. Warto jednak pamiętać, że warsztat może posiadać ubezpieczenie od takiej odpowiedzialności, a co za tym idzie, kwestia odszkodowania zostanie przerzucona na ubezpieczyciela i to od niego będziemy dochodzić naszych praw.
Odszkodowanie za utracone dochody
Odszkodowanie za wadliwą naprawę samochodu może rozciągać się również na utracone dochody. Mowa tutaj o sytuacji, w której samochód lub inny pojazd wykorzystany jest w działalności gospodarczej, a jego wykorzystanie stanowi podstawę uzyskania dochodu np. pojazd taxi. Jeżeli w wyniku wadliwej naprawy i uszkodzenia samochodu nie jesteśmy w stanie wykonywać naszej działalności, a więc również zarabiać, możemy żądać również utraconego dochodu za czas niedyspozycji samochodu lub ewentualnie zwrócenia kosztów wynajmu pojazdu zastępczego.
Odszkodowanie za wadliwą naprawę samochodu – podsumowanie informacji
Mam nadzieję, że po lekturze powyższego wpisu są Państwo w stanie odróżnić uprawnienia z tytułu rękojmi za wadliwą naprawę samochodu od odszkodowania wynikającego ze szkód powstałych w wyniku wadliwej naprawy. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku, kluczowe znaczenie odgrywa czas. Warto więc jak najszybciej dochodzić swoich uprawnień wobec warsztatu, który dokonał wadliwej naprawy, gdyż w przeciwnym wypadku wraz z upływem czasu uzyskanie naszych roszczeń będzie się stawać coraz trudniejsze. Reklamację oraz żądanie wypłaty odszkodowania należy skierować do mechanika, który dokonał wadliwej naprawy lub do samego warsztatu, jeżeli zatrudnia on tego mechanika. Jeżeli warsztat lub mechanik posiadają ubezpieczenie, wówczas zostaniemy odesłani do ubezpieczyciela. Ważne jest jak najszybsze udokumentowanie szkody przez zaczerpnięcie opinii specjalisty, sporządzenie wyceny uszkodzeń, ale również przez chociażby zrobienie zdjęć uszkodzonym częścią samochodu. Jeżeli tylko posiadamy stosowne dowody potwierdzające szkody, to odszkodowanie za wadliwą naprawę samochodu nie powinno być trudne do uzyskania.
Przypominam, że wpisy blogowe nie stanowią porady prawnej udzielanej w indywidualnej sprawie. Jeżeli chcecie Państwo uzyskać wsparcie prawne – zapraszam do kontaktu.
Doświadczasz problemów prawnych?
Zapraszam do nawiązania kontaktu z moją Kancelarią Adwokacką. Pomogę Państwu uporać się z komplikacjami prawnymi. Jestem doświadczonym i zaangażowanym adwokatem.