Bardzo często klientki mojej kancelarii zwracają się do mnie z pytaniem, czy możliwy jest rozwód gdy mąż pije oraz czy jest to dostateczny powód uzasadniający rozwód? Pytanie to jest bardzo ważne, gdyż dotyczy zagadnienia przesłanek rozwodu. Na pierwszy rzut oka, okoliczność, że małżonek nadużywa alkoholu w oczywisty sposób uzasadnia żądanie rozwodu. Temat ten wymaga jednak szerszego wyjaśnienia, gdyż wszystko będzie zależeć ostatecznie od wielu innych okoliczności występujących w sprawie. W poniższym wpisie zastanowimy się czy możliwy jest rozwód gdy mąż pije.
Rozwód gdy mąż pije – pozytywna przesłanka rozwodu
Rozwód możliwy jest do uzyskania, gdy w toku postępowania sądowego stwierdzone zostanie wystąpienie pozytywnej przesłanki rozwodu. O jakiej przesłance mowa? Otóż między małżonkami musi dojść do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego. Rozwód gdy mąż pije nie zawsze będzie więc możliwy. Wszystko zależy bowiem od całokształtu okoliczności. Zupełność rozkładu pożycia małżeńskiego rozumie się jako ustanie trzech rodzajów więzi między małżonkami: fizycznej, emocjonalnej oraz gospodarczej. Dodatkowo rozkład ten musi charakteryzować się trwałością, a więc brakiem możliwości powrotu małżonków do wspólnego pożycia. W każdej sprawie sąd dokładnie bada spełnienie tych dwóch aspektów przesłanki pozytywnej rozwodu.
Pijaństwo jako przyczyna rozwodu
Rozwód gdy mąż pije będzie w konsekwencji możliwy, gdy nadużywanie alkoholu przez małżonka doprowadzi w rezultacie do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia. Okoliczności te będą z kolei ustalane w toku postępowania dowodowego. Kluczowe znaczenie będzie tutaj mieć z pewnością fakt, jak długo trwa uzależnienie męża, czy występowało ono również przed ślubem, czy żona była świadoma problemów męża, czy też małżonek popadł w alkoholizm dopiero po ślubie. Znaczenie ma również to, w jaki sposób pijaństwo męża wpływa na życie rodzinne, a szczególnie na pożycie małżeńskie. Należy więc zastanowić się, czy fakt nadużywania alkoholu przez męża doprowadził do destrukcji życia rodzinnego.
Rozwód gdy mąż pije – dobro wspólnych małoletnich dzieci
Oprócz pozytywnej przesłanki rozwodu nie mniej ważne są przesłanki negatywne, które powodują, że mimo wystąpienia przesłanki pozytywnej, niemożliwe jest orzeczenie rozwodu. Jedną z takich przesłanek jest dobro wspólnych małoletnich dzieci. Jeżeli rozwód małżonków miał godzić w dobro dzieci, wówczas niemożliwe będzie rozwiązanie małżeństwa. W przypadku jednak alkoholizmu jednego z rodziców, bardzo ciężko twierdzić, że rozwód będzie godzić w dobro wspólnych dzieci. Z wielu powodów rozwód z ojcem alkoholikiem, może przyczynić się do poprawy sytuacji dzieci, natomiast oczywiście kwestie takie należy rozważyć w konkretnym przypadku. Nie mniej rozwód gdy mąż pije nie powinien godzić w dobro wspólnych małoletnich dzieci. Warto również podkreślić, że w przypadku rozwodu z powodu uzależnienia od alkoholu jednego z małżonków, możliwe jest dochodzenie jednocześnie odebrania temu małżonkowi władzy rodzicielskiej lub przynajmniej jej ograniczenia. Osoba uzależniona od alkoholu nie powinna bowiem mieć możliwości decydowania o życiu małoletnich dzieci.
Zasady współżycia społecznego
Druga przesłanka negatywna rozwodu, która również w razie wystąpienia uniemożliwia orzeczenie rozwodu, to sprzeczność rozwiązania małżeństwa z zasadami współżycia społecznego. Przesłanka ta jest dość enigmatyczna, a jej rozumienie zostało ukształtowane przez doktrynę prawa oraz przez orzecznictwo. Sprzeczność rozwodu z zasadami współżycia społecznego może mieć miejsce na przykład, gdy jeden z małżonków cierpi na nieuleczalną chorobę, został sparaliżowany lub stał się niepełnosprawny. Rozwód tylko z tego powodu stałby w sprzeczności z zasadami współżycia społecznego, gdyż małżonkowie posiadają wobec siebie określone obowiązki wynikające z faktu zawarcia małżeństwa. W pewnych sytuacjach alkoholizm może również zostać poczytany jako choroba małżonka, zwłaszcza, jeżeli występował już przed ślubem, drugi małżonek był tego świadomy, a ponadto, gdy pijący małżonek chce podejmować odpowiednie leczenie swojego uzależnienia. Wówczas rozwód gdy mąż pije może zostać uznany za sprzeczny z zasadami współżycia społecznego, niemniej ponownie, takie kwestie muszą być rozstrzygane indywidualnie.
Rozwód gdy mąż pije – podsumowanie
Rozwód gdy mąż pije nie jest prostym tematem. W takim wypadku, jak i w każdej innej sprawie rozwodowej, niezbędne jest przeanalizowanie wszystkich okoliczności faktycznych sprawy oraz przede wszystkim zbadanie wpływu uzależnienia od alkoholu na życie rodzinne, a przede wszystkim na pożycie małżeńskie. Jeżeli alkoholizm małżonka doprowadził do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia, wówczas rozwód jest jak najbardziej możliwy. Dodatkowo, w takiej sytuacji można dochodzić również uznania męża za wyłącznie winnego rozkładowi pożycia ze względu na swoje uzależnienie, które doprowadziło do destrukcji życia rodzinnego, natomiast to ponownie wymaga rozważenia wielu innych kwestii.
Przypominam, że wpisy blogowe nie stanowią porady prawnej udzielanej w indywidualnej sprawie. Jeżeli chcecie Państwo uzyskać wsparcie prawne – zapraszam do kontaktu.