W kontekście upadłości konsumenckiej wiele osób zadaje mi pytanie, gdzie ogłosić upadłość konsumencką. Termin ogłoszenia upadłości konsumenckiej wydaje się dość enigmatyczny. Wiele osób nie wie, gdzie oraz w jaki sposób należy dokonać ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Skoro jest to ogłoszenie to znaczy, że musi gdzieś następować. Najprościej mówić, upadłość konsumencka jest specjalną procedurą sądową, która może zakończyć się ogłoszeniem upadłości konsumenckiej. Może się zakończyć, gdyż najpierw spełnionych musi być wiele przesłanek. Dodatkowo ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie zawsze związane jest z umorzeniem wszystkich długów. Upadłość konsumencka nie jest prostym tematem, jednak postaram się Państwu przybliżyć kilka najważniejszych faktów. W takim razie odpowiedzmy na pytanie, gdzie ogłosić upadłość konsumencką?
Gdzie ogłosić upadłość konsumencką – najważniejsze informacje o upadłości
W drodze przypomnienia należy przywołać kilka podstawowych faktów o upadłości konsumenckiej, co pozwoli kompleksowo odpowiedzieć na pytanie, gdzie ogłosić upadłość konsumencką. Upadłość konsumencka jest specjalnym rodzajem postępowania sądowego, które może dotyczyć wyłącznie osoby fizycznej, która posiada status konsumenta, a więc nie prowadzi własnej działalności gospodarczej. Jeżeli jednak osoba fizyczna ma własną działalność, to najpierw niezbędne jest przeprowadzenie jej likwidacji. W wyniku postępowania w przedmiocie upadłości konsumenckiej sąd ustala plan spłaty istniejących zobowiązań, odraczając na pewien czas płatności oraz rozkładając je na możliwe do uiszczenia przez dłużnika raty. Nie jest więc tak, że w wyniku upadłości konsumenckiej długi zostaną anulowane. Jeżeli dłużnik posiada majątek w postaci rzeczy ruchomych lub nieruchomości, to majątek ten może zostać zlicytowany, a uzyskana kwota przeznaczona na poczet zaspokojenia wierzycieli. Upadłość konsumencka dąży więc do oddłużenia osoby fizycznej przy jednoczesnym zabezpieczeniu interesów wierzycieli. Gdzie ogłosić upadłość konsumencką?
Wniosek o ogłoszenie upadłości
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej wiąże się ze złożeniem odpowiedniego wniosku do sądu. Na moment zostawmy jeszcze kwestię, gdzie ogłosić upadłość konsumencką, a więc do jakiego sądu skierować wniosek o upadłość, a skupmy się na treści samego wniosku. Na początku należy zaznaczyć, że warunkiem złożenia wniosku o upadłość konsumencką jest wystąpienie stanu niewypłacalności dłużnika, który musi mieć charakter trwały. Przyjmuje się powszechnie, że stan taki występuje w momencie, gdy dłużnik zalega z płatnościami przez co najmniej 3 miesiące i nie jest w stanie dalej realizować swoich zobowiązań. Dodatkowo we wniosku należy wskazać, że zadłużenie nie powstało w wyniku świadomego działania dłużnika w celu pokrzywdzenia wierzycieli. Co jeszcze powinien zawierać wniosek o ogłoszenie upadłości? Przede wszystkim należy w nim zawrzeć dane dłużnika, spis wierzycieli wraz ze wskazaniem wymagalnych wierzytelności i terminów płatności, a także spis składników wchodzących w skład majątku dłużnika wraz z ich szacunkową wyceną oraz wskazaniem miejsca składników tego majątku. Warto również poinformować sąd upadłości o toczących się obecnie postępowania sądowych lub egzekucyjnych, gdyż będzie to bardzo istotne w toku postępowania. Jednakże, gdzie ogłosić upadłość konsumencką, a więc do jakiego sądu skierować wniosek?
Gdzie ogłosić upadłość konsumencką – właściwość sądu w sprawie upadłości
Przejdźmy wreszcie do odpowiedzi na pytanie, gdzie ogłosić upadłość konsumencką. Sądem właściwym do spraw związanych z upadłością konsumencką, nazywany sądem upadłościowym jest zawsze sąd rejonowy. Sądy okręgowe nie posiadają kompetencji do orzekania w sprawach upadłości konsumenckiej. Dodatkowo sprawy o upadłość konsumencką rozpatrują wydziały gospodarcze sądów rejonowych. Należy o tym pamiętać adresując wniosek. Właściwość sądu rejonowego jest właściwością rzeczową. Pojawia się jednak pytanie, w jaki sposób określić właściwość miejscową w przypadku sprawy o upadłość konsumencką, a więc który dokładnie sąd rejonowy będzie właściwy do rozpoznania sprawy. Sądem właściwym miejscowo będzie zawsze sąd właściwy ze względu na miejsce zamieszkania dłużnika składającego wniosek o upadłość. Wniosek należy więc skierować do wydziału gospodarczego sądu rejonowego właściwego względem miejsca zamieszkania wnioskodawcy.
Podsumowanie informacji
Przechodząc do podsumowania tematu, gdzie ogłosić upadłość konsumencką, należy raz jeszcze zaznaczyć, że upadłość konsumencka jest postępowaniem przeznaczonym dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej i nie ma na celu anulowania długów, ale oddłużenia wnioskodawcy przy jednoczesnym poszanowaniu praw wierzycieli. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej, a więc skierowanie wniosku i przeprowadzenie postępowania, to zadanie właściwego wydziału gospodarczego sądu rejonowego. Właściwość miejscowa ustalana jest na podstawie adresu zamieszkania wnioskodawcy. To właśnie do tego sądu musi wpłynąć wniosek inicjujący postępowanie upadłościowe dotyczące konsumenta.
Przypominam, że wpisy blogowe nie stanowią porady prawnej udzielanej w indywidualnej sprawie. Jeżeli chcecie Państwo uzyskać wsparcie prawne – zapraszam do kontaktu.
Doświadczasz problemów prawnych?
Zapraszam do nawiązania kontaktu z moją Kancelarią Adwokacką. Pomogę Państwu uporać się z komplikacjami prawnymi. Jestem doświadczonym i zaangażowanym adwokatem.